תהליך ההבראה, הקפאת תהליכים ומה שביניהם

תהליך ההבראה, הקפאת תהליכים ומה שביניהם

בחודשים האחרונים, רשתות וחברות אופנה רבות נקלעו לקשיים כלכליים, נכנסו לתהליכי הבראה ואף נסגרו. אחת מהבולטות שבהן הייתה רשת הונינגמן, שלפי שעה, תהליך ההבראה לא תרם והצליח להציל את החברה מסגירה. אביב אלגור, מבריא חברות ועסקים למעלה משני עשורים, ענה על מספר שאלות ועשה סדר בין המונחים:

ניכר שבמקרה של הונינגמן, תהליך ההבראה לא צלח. מדוע?

לרשת, מן הסתם, ישנו יתרון - היא מכילה יותר נכסים
לרשת, מן הסתם, ישנו יתרון – היא מכילה יותר נכסים

“תהליך הבראה זה תהליך גדול שלא מסתיים תוך מספר ימים. לפני התחלת התהליך, יש לאזן בין רמת ההתחייבות (כלומר חובות) לכמות הנכסים שיש לחברה, בין אם זה כסף, חנויות, משרדים, מלאי וספקים. על מנהלי החברה לבדוק, כמה כסף כל חלק במשוואה מייצר, והאם אותו סכום כסף יכול ומסוגל לשרת ולתרום לסגירת חובות החברה. התהליך נכשל ברגע שסכום הכסף לא מסוגל לסגור את החוב של החברה, כפי שהוגדר לפי החוק ובית המשפט. תהליך ההבראה מתחיל רק אחרי שהחברה הצליחה לשלם את כל חובותיה לספקים ולבנקים, ומשם היא תתחיל בתהליך התייעלות.

האם יש הבדל בין חנות אחת לבין רשת גדולה כאשר מדובר על תהליכי הבראה וייעול?

“כמובן שיש שוני והבדל. לרשת, מן הסתם, ישנו יתרון – היא מכילה יותר נכסים, יותר משאבים, ויהיה יותר קל לקצץ את העודפים. מה גם, שניתן לבחון איזו חנות היא פחות רווחית, ורק אותה לסגור. בחנות בודדת המצב קשה יותר, כיוון שמדובר בעסק רזה ללא אפשרות לקיצוצים משמעותיים או ביצוע תהליכי ייעול דרמטיים”.

בחנות בודדת המצב קשה יותר, כיוון שמדובר בעסק רזה ללא אפשרות לקיצוצים משמעותיים
בחנות בודדת המצב קשה יותר, כיוון שמדובר בעסק רזה ללא אפשרות לקיצוצים משמעותיים

מתי מחליטים על פירוק ומתי על הקפאת הליכים, ומי מחליט על כך?

“שני המונחים מגיעים מהלשון המשפטית, ואנסה להבהיר אותם בפשטות:

הקפאת תהליכים

מקפיאים את מצב החברה, כלומר לא מבצעים שינויים או רפורמות, כיוון שמנהלי החברה מוכיחים שהם יכולים לחלץ את החברה מהמשבר הכלכלי ולהבריא אותה. מנהלי החברה צריכים להוכיח שתזרים הכסף ישלם את החובות, ולאחר מכן הם ינקטו בתהליכי התייעלות.

פירוק

אם החברה לא מסוגלת לשלם את החובות שלה היא תפורק – ימונה מפרק וכונס נכסים, לטובת כיסוי החובות ותשלום לנושים ולספקים. זהו המצב הרע ביותר לצערנו, וניתן לראות כי לא פעם, אנו שומעים על תהליכי פירוק שונים לחברות בכל המגזרים”. 

 

כתוב/כתבי תגובה